Borsaya yeni başlayanlar tasarruflarını hangi sektörlerde değerlendirme noktasında kararsız kalıyorlar. Şuraya mı yatırsam, bu sektöre mi yatırsam derken önlerindeki fırsatları da kaçırıyorlar. Bu yazımızda Borsa İstanbul’da faaliyet gösteren şirketlerden hangi sektördekilere yatırım yapılmalı anlatacağız. Borsada hangi sektörlere yatırım yapılmalı diyorsanız yazımızdan faydalanacağınızı düşünüyoruz.

Borsada Hangi Sektörlere Yatırım Yapılmalı

hangi sektöre yatırım yapılmalı

Sektör tavsiyelerine geçmeden önce her zamanki gibi öncelikle hangi endekste yer alan şirketleri tercih etmenize değinelim. Ben her zaman BİST30 ve BİST100 hisselerine yatırım yapılması taraftarıyım. Acemiyseniz ve uzun vadeli yatırımı düşünüyorsanız bu endeksler haricindeki şirketlere bulaşmayın. Hacimin düşük olduğu hisse senetlerinde çok kolay manipülasyon yapılabiliyor. O yüzden ufak patron şirketi dediğimiz şirketlerden uzak duruyoruz. Gelin şimdi sektör tavsiyelerine geçelim.

Sanayi Sektörü

sanayi sektörü

Bir BİST yatırımcısının portföyünde daima sanayi şirketlerine ait hisseler olmalıdır. Ülkemizin lokomotif sektörlerinin başında gelen sanayi sektörü yatırımcılara uzun yıllardır istikrarlı bir kazanç getiriyor. Bu sektörde akla gelen ilk şirket elbette Tüpraş olacaktır. Yatırımcısına uzun yıllardır harika karlar getiren Tüpraş ülkemizin en değerli sanayi şirketi olması ile de bu sektörün lideri olduğunu bizlere gösteriyor. Son yılların gözdesi olan savunma sanayi şirketleri hisseleri de aynı şekilde portföyde bulundurulabilir. Aselsan, Otokar bu alanda güzel çalışmalar yapan ve gelecekleri parlak olan şirketler. Her ne kadar BİST100 de yer almasa da TOMA üretimi ile dikkat çeken Katmerciler de yatırımcıların aklında bulunmalı.

Havacılık Sektörü

havacılık sektörü

Uzun vadede yatırım yapmak isteyenler havacılık sektörüne yatırım yapmayı da düşünebilirler. Ülkemizde açılan yeni havaalanı ile sektördeki rekabetten alacağımız pay artıyor. Bu sektörde Türk Hava Yolları ve Pegasus gibi iki değerli şirket yatırımcılara güzel kazançlar sağlıyor. Ülkemizin bayrak taşıyıcısı olan THY bu sene de güzel bir kar oranı açıkladı. Havacılık sektörüne dair hisseler de yatırımcılar tarafından tercih edilebilir.

Perakende Sektörü

perakende sektörü

Borsada hangi sektörlere yatırım yapılmalı diyen birisi için perakende sektörünü de tavsiye edebiliriz. Gıda, elektronik ve her türlü tüketim mallarında perakende sektörü büyük yer tutuyor. Bu alanda faaliyet gösteren gerçekten çok kaliteli ve geçmişten günümüzde BİST’de istikrarlı performans göstermiş şirketler var. Perakende sektörünün ülkemizdeki en önemli temsilcisi heralde BİM Birleşik Mağazalar A.Ş. desek yanılmayız.

Bankacılık Sektörü

bankacılık sektörü

Banka hisseleri de yatırım yapmak için akılcı bir tercih olabilir. Ülkemizdeki bankacılık sisteminin sağlam olması insanları banka hisselerine yatırım yapmaya sevk ediyor. Bu sektörde ülkemizin en büyük bankalarına yatırım yapmanız isabetli bir tercih olacaktır.

Bilişim Sektörü

bilişim sektörü

Bilişim demek gelecek desek yalan söylemiş olmayız sanırım. Dünyada bilişim sektörü çok hızlı gelişiyor ve ülkemizde de bu sektörde oldukça kaliteli şirketler var. Yazılım dünyasında büyük paya sahip olan Logo Yazılım hemen aklımıza gelen ilk şirket oldu. Dijital çözümler noktasında büyük işler yapan diğer bilişim firmaları da yatırımcılar tarafından tercih edilebilir.