Yapılan araştırmalara göre borsaya başlayan kişilerin çoğu yatırımlarından kazanç elde etmek şöyle dursun yatırdıkları ana paradan dahi kaybediyor. Peki borsada küçük yatırımcı neden kaybediyor ? Küçük yatırımcının borsa da yaptığı hatalar nelerdir ? Biraz bu konuyu irdeleyelim.

Borsada Küçük Yatırımcı Neden Kaybediyor

küçük yatırımcı neden kaybediyor

Borsaya yeni başlayan kişilerin en sık yaptığı hata elbette borsayı kumar aracı olarak görmesi ve sürekli al – sat yapması. Kısa vadede kazandığı paradan etkilenen küçük yatırımcı kendi kendine “bugün şuradan %3 alsam, oradan aldığımı yarın şuraya yatırsam ordan da kar etsem” düşüncesine kapılıyor. Ancak profesyonel ve çok deneyimli değilseniz day-tradingin sonu büyük bir oranda hüsranla sonuçlanıyor.

Day trading ile bir günde 1.000 TL kazanabilirsiniz. Daha fazla da kazanabilirsiniz. Ancak kazandığınızdan çok daha fazlasını başka bir kağıtta kaybedebileceğinizden emin olabilirsiniz. Bu yüzden küçük yatırımcı kesinlikle day-tradingden uzak durmalı ve temeli olan sağlam hisselere uzun vadeli yatırım yapmalı.

Ben her zaman borsada uzun vadeli yatırım taraftarı olmuşumdur. Hiç bir zaman day-trading’e sıcak bakmadım ve bakacağımı da sanmıyorum.

Day trading bağımlılığına kapılan küçük yatırımcılar daima Investing forumlarında gezerek sayfalardaki yorumları takip edip buradaki paylaşımlar nedeniyle paniğe kapılıyor ve elindeki hisse senetlerini ucuz fiyata satıyor. Ya da yorumlara aldanıp, temeli bomboş olan, spekülasyon nedeniyle balon gibi şişmiş hisseleri satın alıyor. Bunun neticesinde de parasının çoğunu kaybeden küçük yatırımcı borsaya küsüp “bir daha bulaşmam BİST’e burası kumarhane olmuş” diyor.

Borsada küçük yatırımcı neden kaybediyor bu 2 nedenle basitçe açıklanabilir. O halde ne yapmak gerekiyor ? Day-Trading’den uzak duruyoruz, Investing forumlarını devamlı takip etmeyi ve spekülasyon hisselerini satın almayı bırakıyoruz…

Küçük Yatırımcı Borsaya Nasıl Yatırım Yapmalı

borsada küçük yatırımcı nasıl yatırım yapmalı

Küçük yatırımcı borsada daima sağlamcı olmalıdır. Spekülasyon hisselerinin yanına bile yaklaşmadan sadece BİST30 ve BİST100 endeksinde yer alan kaliteli şirketlere yatırım yapmalıdır. Bu yatırım elbette uzun vadeli olmalı. Bugün aldım 500 TL kar gördüm ben satarım diyorsanız uzun vadeli yatırım size göre değil demektir. Hemen borsayı bırakın ve uzaklaşın.

Çünkü borsada kazananlar uzun vadeli yatırım yapabilen, disiplinli olarak aldıkları temettüler veya bedelsiz bölünmeler ile hisse senedi miktarını arttıranlardır.

Buradaki yazımda 2014 yılında ev almak yerine TUPRS’a yatırım yapsaydım güncel portföy değerim ne olacaktı detaylıca anlatmıştım. Yazımda borsada uzun vade yatırımın ne kadar karlı olduğunu göstermeyi amaçlamıştım. Yazıyı yazdığım 7 Şubat 2019 tarihinde 4858 Lot hissem 684.978 TL ediyormuş. Bugün ise TUPRS günü 148.80 TL’den kapattı. Bugün itibarıyla portföyümün değeri 722.870 TL olacaktı 🙂

Bu yüzden daima borsada uzun vade, uzun vade, uzun vade. Kısa yoldan ne kazanırsam kardır diyorsanız gidin iddaa, loto, altılı vs. oynayın ama borsaya bulaşmayın.

Borsada küçük yatırımcı neden kaybediyor umarım anlamışsınızdır ve uzun vadeli yatırım yapmaya karar vermişsinizdir. Yazımızı beğendiyseniz yorumlarınızı bekliyoruz. Geliştirilmesi gereken noktaları, eklemek istediklerinizi bize yorumlar kısmından iletebilirsiniz.