Evde Yemek Yapıp Satmak için Gereken Belgeler Neler?

Evde kendi imkanlarınız dahilinde yemek yapıp satmak için edinilmesi gereken bir belge ve herhangi bir mevzuat bulunmuyor. Ancak bir mevzuatta bulunmasa da hem ürünlerinizi tüketen kişilerin sağlığı hem de sizin işiniz açısından sağlık ve hijyen kurallarına en üst düzeyde önem verilmesi büyük önem taşıyor.Yemek yaparken gerekli tedbirler alınmalıdır. Saçların örtülü olması, eldiven kullanılması ve gerekirse kollarınız için kolluk takılması yemeklerinizin hijyeni açısından oldukça önem arzeder. Eğer hazırladığınız ürünleri ev yemekleri satan dükkanlara ya da kafelere verecekseniz yemeklerinizin satışını yapan işyerleri devlete satıcı olarak gerekli vergileri ödüyorlar. Tabii işleri büyütmeniz durumunda bir vergi kaydı oluşturulması ve bazı izinlerin alınması gerekiyor. Ayrıca yanınızda eleman çalıştıracaksanız aşçılık belgesine de sahip olmanız talep ediliyor.

Evde Yemek Yapıp Satmanın Avantajları Nelerdir?

Evde yemek yapıp satarak para kazanan ve aile bütçesine katkıda bulunan ev kadınları hem sigortalı sayılıyor hem de vergi vermeden esnaf oluyorlar. Ayrıca 24 günlük prim ödeyip 30 gün üzerinden sigortalı olarak emeklilik hakkı da kazanabiliyorlar. Vergi Kanunu’nda gerekli düzenlemeleri yapılan Esnaf Muaflığı evinde yiyecek, giyecek, süs eşyası ve benzeri ürünleri yapıp satan pek çok ev kadınına avantaj sağlıyor. Esnaf Muafiyet Belgesi alabilmek için herhangi bir bedel ödenmesi gerekmeyen belgenin 3 yılda bir yenilenmesi gerekiyor. Bu belgeyi alan ev kadınları diledikleri takdirde sigortalı olabiliyorlar. Esnaf Muafiyet Belgesi olanlar SGK’ya müracaat ederek 24 gün prim ödeyip 30 gün üzerinden sigortalı olma avantajından yararlanıyorlar. Bunun için 18 yaşından büyük olmak, zorunlu sigortalılık gerektiren bir işte çalışmıyor olmak ve Gelir Vergisi’nden muaf olduğunu belgelemek gerekiyor.

Evde Yemek Yapıp Satmak İşini Kimler Yapabilir?

Evde yemek yapıp satma işini bütün ev hanımları yapabilir. Ancak evde yemek yaparak para kazananlar yalnızca ev hanımları olabilir diye bir kural da yok. Çalışmayan bekar bayanlar da bu işi rahatlıkla yapabilir. Ya da evden para kazanmak isteyen öğrenciler de evde yemek yaparak para kazanabilirler.Kısaca çalışmayan, ek gelir elde etmek isteyen herkes evde yemek yaparak para kazanabilir.

Evde Yemek Yapıp Satmak Ne Kadar Kazandırır?

Kesin bir rakam vermek zor olsada, ortalama 700 TL’den 2000 Tl’ye kadar kazanmak mümkündür. Eğer yaptığınız yemekleri bir işyerine veriyorsanız tek bir iş yerine bağlı kalmayarak iş hacminin artırılması ve daha fazla gelir elde edilmesi mümkün olabiliyor. Ayrıca yaptığınız iş arttıkça maliyetler azalıyor ve karlılık da artıyor. Özellikle bekar erkeklerin, yemek yapamayacak kadar yaşlı olan kişilerin, yoğun bir tempoda çalıştığı için yemek yapmaya vakit bulamayanların ve küçük bebeği olup yemek yapamayanların gösterdiği yoğun ilgi nedeni ile evde yemek yapıp satmak giderek büyüyen ve karlılığı artan bir sektör haline geliyor.

Hangi Yemekleri Yapmak Daha Çok Kazandırır?

Öncelikle bu işi kim için ya da neresi için ev yemeği yapacağınız düşünmeniz gereken unsurların başında olmalı. Bu iş için plan yapmalı ve plana uymalısınız. Eğer tanıdık işletmeleriniz var ise şanslısınız. Yok ise de bir cafe ile anlaşarak evden çalışabilirsiniz. Hangi yemeklerin daha çok kazandırdığını ise tamamen sizin müşteri portföyü belirler. Ancak yaprak sarma, içli köfte, mantı, gibi zor ve lezzetli yemeklerinizin reklamını yapmak daha çok para kazanmanızı sağlayabilir. Bu yemekler her zaman çok tercih edilenler arasındadır. Bunun yanısıra toplu siparişler için börek ve tatlı da iyi kazandıran seçenekler arasındadır.