Girişimciliğe adım atmak isteyenlerin internette araştırma yaparken en sık rastladığı iş fikirlerinden birisi istiridye mantarı yetiştiriciliğidir. Ülkemizde oldukça popüler olan bu iş fikrini uygulayarak başarıya ulaşan Bitlis’de yaşayan Azize ve Cemil Balcin çiftinin başarı öyküsü sizlerle.

Genç Çiftçi Projesi İle 30 Bin TL Hibe

genç çiftçi projesi ile 30 bin tl hibe

Bir iş kurmak isteyen Balcin çifti yaptıkları araştırmalar sonucunda istiridye mantarı yetiştirmeye karar vermiş ve bu iş fikrini uygulamaya koymuş. Eşi üzerinden Genç Çifti projesine katılan Cemil bey “İstiridye mantarı yetiştirmek için bu projeye başvurduk ve projemiz onaylanınca 30 bin TL hibe desteği almaya hak kazandık” demiş. Genç Çiftçi kapsamında aldıkları 30 bin TL hibe ile hemen işe koyulan Balcin çifti tohum ekim işlemlerine başlamış ve üretim aşamasını planlamış.

“İstiridye mantarı yetiştirebilmek için ekim yapılan torbalara saman, kepek ve buğday kepeğini kaynatıp koyuyoruz. Bunun sonucunda 1 ay bekleme süresi var. Verimin olabilmesi için başlangıçta torbanın sıcaklığı 33 derece de tutuluyor daha sonra sıcaklığı düşürüp 17-18 derece seviyesine getiriyoruz. Sıcaklığı düşürmek için klima ve nem cihazlarını kullanmaktayız.” diyen Cemil bey şu an haftada 30 – 40 kilogram arası üretim gerçekleştirdiklerini belirtiyor. Ürettikleri istiridye mantarlarının kilosunu 20 TL fiyattan satan Cemil ve Azize çifti ürünlerine olan ilgiden memnun.

Şimdilik Bitlis’in Hizan ilçesine ve çevre ilçelere satış gerçekleştiren Balcin çifti bu iş sayesinde kendi işlerinin patronu olduklarını belirtiyorlar.

Ayrıca bazı çevrelerden duydukları istiridye mantarının zehirli veya sağlıksız olabileceğine yönelik iddialar üzerine Cemil bey şu açıklamayı yapmış; “İstiridye mantarını ilk defa gören vatandaş biraz tedirgin olabiliyor. Ama istiridye mantarı çok lezzetli bir ürün. İstiridye mantarının zehir oranı sıfırdır. Zehirli değildir.” diyerek bu iddialara cevap veriyor.

Ayda ortalama olarak 120 kilogram ila 150 kilogram arası üretim yapan Balcin çifti bu işi yapmaktan oldukça memnun. Ortalama olarak aylık 2.500 TL civarında ciro yapan Balcin çifti bu işi sevdiklerini ve üretim miktarını arttırmak istediklerini belirtiyor.

Bizler de Ek İş Ajandası olarak girişimci aileyi tebrik ediyoruz. Gerçekten de kaliteli bir başarı hikayesi…

Kaynak: Star / MSN