Başkası adına çalışmaktan bıktınız ve bundan ötürü yeni iş kurmak istiyorsanız doğru adrestesiniz. Özel sektör hayatının yıpratıcı olması nedeniyle her insan kısa zamanda bu iş döngüsünden çıkmak ve kendi işini kurmak istemektedir. Her sabah tıraş olup, takım elbisenizi giyinip lüks plazanıza daha hava karanlık iken çalışmaya gitmekten bıktıysanız, sabah kalkarken hayata ve yaşama karşı hoş olmayacak sözler savuruyorsanız artık kendi işinizi kurmanın ve ufaktan esnaflığa adım atmanızın vakti gelmiş demektir.

Yeni iş kurmak istiyorum ama ne iş kuralım ki ? Her sektörde bizden önce iş kuranlar var bize ekmek çıkar mı diyor olabilirsiniz. O nedenle sıfırdan iş kurmak isteyenler için bu yazımızı hazırlamaya karar verdik. Bu yazımızda yeni iş kurmak isteyenlerin en kısa sürede kar etmeye başlayacakları iş fikirlerine yer vermeye çalışacağız. Umarız buradaki yazımızı okuduktan sonra kendinize uygun olan iş sektörünü keşfedersiniz. Şimdi gelin bu iş fikirlerine göz atalım.

Oto Yıkamacı Açmak

oto yıkamacı açın

Türk insanı olarak otomobillere olan ilgimiz oldukça fazladır. İyi bir maaşı, geliri olan insanların çoğu “ayağımızı yerden kessin yeter” mantalitesi ile kötü de olsa bir araba almaktadır. Bu noktada yeni iş kurmak isteyen bir kişinin yapabileceği en iyi işlerden birisi oto yıkamacı açmaktır. Başlangıç için gereken sermayenin az olması nedeniyle bu işe kolaylıkla başlayabilirsiniz. İşi yeni kuracağınız için bir müddet reklam ve çevre yapmanız gerekecektir. Bu nedenle otomobilini yıkatmaya gelen kişilere kartvizit, broşür gibi şeyler vererek reklamınızı yapmaları konusunda telkinde bulunabilirsiniz. Biraz da arabaları seviyor, araba muhabbeti çevirebiliyorsanız kısa zamanda bulunduğunuz bölgede popüler olabilir ve insanlar dükkanınızın önünde kuyruk oluşturabilir.

Çiğ Köfteci Açmak

çiğköfteçi açın

Kriz dönemlerinde dahi etkilenmeyecek bir yeni iş kurmak istiyorsanız çiğköfteci açmak tam size göre bir iştir. Türk insanı olarak kriz dönemlerinde her türlü lüksten, zevkten ödün veririz fakat midemize girecek şeylerden kısmayız. Ayrıca ufak bir çiğköfte dürümün 3-4 TL olması düşük gelirli vatandaşlar tarafından kolay ulaşılabilir olmasını sağlıyor. Yaşadığınız şehirde öğrenci nüfüsu da fazla ise hiç vakit kaybetmeden bu işe girişin derim. Çiğköfte bayiliği veren firmalar 10-20 bin TL arası bir rakam karşılığında bayilik veriyor ve dükkan kurulumunuzu onlar yapıyor. Sizden başlangıçta sadece sermaye çıkıyor. Zaten onu da kısa zaman içerisinde çıkartır ve kara geçersiniz.

BUNU DA OKUYUN: Çiğ Köfte Bayiliği Veren Firmalar ve Şartları

Yeni Trend: Lokmacı Açmak

lokmacı açın

Son ayların trend iş kolu olan lokmacı dükkanlarını görmüş olmalısınız. Bayramlarda, ölen kişinin hayrına dağıtılan lokma tatlısı günümüzde bir iş modeli haline geldi. İnstagram tayfası tarafından popülerleşen bu iş kolunda yapmanız gereken bir dükkan kiralayıp gerekli dekorasyon çalışmalarını yaptıktan sonra lokma tatlılarını çikolata, badem, ceviz, hindistan cevizi vs. gibi şeyler ile süsleyerek satmak. Henüz çok popüler olan bir iş değil. Bu nedenle bulunduğunuz şehirde bu işi yapan ilk kişi olabilirsiniz. Fazla vakit kaybetmeyin.

Blog Sitesi Kurmak

blog sayfası açın

İnternetin her cebe girmesi ile internet üzerinden kazanç elde etmek oldukça kolaylaştı. İnsanlara faydalı olacak konularda bilgilerinizi paylaşabileceğiniz bir blog açarak çok fazla para kazanabilirsiniz. Günümüzde pek çok insan blog sayfası kurarak ciddi paralar kazanıyor. Gezi ve makyaj yapma blogları açan kişiler hem reklam gelirlerinden para kazanıyor, hem de kendilerine ürün tanıttırmak isteyen firmalardan aldıkları sponsorluk ücreti ile yüksek kazanç sağlıyorlar. Ben çok iyi yazı yazarım, bloggerlık tam bana göre bir iş diyorsanız bu işi mutlaka yapmalısınız.

BUNU DA OKUYUN: Blog Yazarak Para Kazanmak İsteyenlere Tavsiyeler

İkinci El Alım – Satım İşi Kurmak

ikinci el alım satımı yapın

Spotçuluk olarak da bilinen ikinci el alım satım işi ile de çok iyi kazançlar elde edebilirsiniz. İşin başlangıcında elinizdeki sermayenin 5000 – 10000 TL olması yeterli olacaktır. Bu sermayeniz ile ikinci el ürünleri düşük fiyattan almaya çalışmalısınız. Letgo, Sahibinden gibi platformlarda çok ucuza ürünler bulabilirsiniz. Özellikle Letgo adlı mobil uygulamayı kesinlikle tavsiye ederiz. Bazen buradan insanların evlerinden bedavaya atmaya çalıştığı ürünleri bile bulabilirsiniz. İnsanların çok talep edeceği ürünleri düşük fiyattan topladıktan sonra artık üzerine kendinizce uygun gördüğünüz kar marjını koyarak tekrardan satarsınız.

İnstagram Butiği Açmak

instagram butiği açın

Sosyal medyanın hayatımızı kattığı bir diğer iş modeli de instagram butiği açmaktır. Yeni iş kurmak isteyen ve elindeki sermayenin az olmasından yakınanlar için İnstagram butiği açma işini kesinlikle tavsiye ediyoruz. İşe ilk başladığınızda sayfanızın takipçi sayısı az olacağı için satış yapamayacaksınızdır. Fakat zamanla takipçi sayınızı ve popülaritenizi arttırarak satışlara başlayabilir ve İnstagram üzerinden çuvalla para kazanabilirsiniz.

BUNU DA OKUYUN: 1000 TL (Bin Lira) Sermaye İle Yapılabilecek 4 İş Fikiri

Çilingir Açmak

çilingir açmak

Evin anahtarını içerde unuttuğunuzda hiç çilingir çağırdınız mı ? 5-10 dakikalık bir hizmet için çilingirler 100 TL gibi yüksek rakamlar talep etmekte. Üstelik bu iş için çok fazla sermayeye de ihtiyaç yok. Taş çatlasın 5000 TL sermaye ile bir çilingir dükkanı açabilirsiniz. İşe başlamadan önce kapı açma teknikleri konusunda biraz bilgi almanız gerekmekte tabi. Bu teknikleri kısa sürede öğrenirseniz hemen bir çilingir açın derim. Evine giremeyen adamdan her türlü istediğiniz parayı kazanırsınız…

Korku Evi Oyunu Açmak

korku evi oyunu açmak

Vakit geçirmek ve eğlenmek için hobiler arayan öğrencilerin bir numaralı tercihleri korku evi oyunlarına gitmek. Bir grup insanın eski ve korkunç ögelerin bulunduğu evden kaçmaya çalışması üzerine olan bu iş modelinde kısa sürede para kazanmak mümkün. Korku evine oynamaya gelen öğrenci grupları genelde 5+ kişiden oluşacağı için tek bir grubun 1 saatlik oynamasından 150 – 200 TL arası para kazanabilirsiniz. Kısa sürede yatırım maliyetini çıkartıp kara geçirtecek olan bu iş modelini kesinlikle tavsiye ediyoruz.

BUNU DA OKUYUN: Korku Evi Oyunu Açmak İçin Ne Gerekir ? Kaç Paraya Mâl Olur ?

Domain Alım-Satım İşi Yapmak

domain alım satımı yapın

İnternetin icadı ile pek çok yeni iş modelinin ortaya çıktığından bahsetmiştik. O işlerden birisi de domain (alanadı) alım satım işidir. Sermayenizin kısıtlı olması bu işi yapmanızda herhangi bir engel teşkil etmemektedir. 1000 TL gibi bir sermaye ile işe başlayabilir ve insanların satın almayı talep edeceği jenerik, marka olabilecek alanadlarını satın alıp, üstüne kar marjınızı koyarak satabilirsiniz. Bunu bir nevi dijital emlakçılık gibi düşünebilirsiniz. İnternette bu iş ile ilgili ayrıntılı bilgiler bulabilirsiniz. Eğer güzel jenerik, marka domainler alabilirseniz tek satıştan bile 2000 – 5000 TL gibi paralar kazanabilirsiniz.

Mantıcı Açmak

mantıcı açın

Türk insanı olarak yemeklere olan ilgimiz herkes tarafından bilinmektedir. Oldukça zengin ve lezzetli bir mutfağımız var. O lezzetli mutfağın ürünlerinden biri de mantıdır. Dışarıda yenilebilecek ev mantısı, Kayseri mantısı satan bir restoran açarak para kazanabilirsiniz. Bu iş için gereken sermaye de oldukça düşük olacaktır. Dükkanınızın yerini belirlerken işlek ve mantı yiyecek kişilerin bol olacağını düşündüğünüz bir nokta olmasına dikkat etmelisiniz. Başlangıçta dükkan sinek avlasa da zaman ile bölgenizde tanınarak kaliteli bir mantıcı olduğunuzu ispatlayabilirsiniz. Açılışa özel kampanyalar yaparak ve el ilanları, kartvizitler ile reklam yaparak kısa zamanda popülaritenizi arttırıp şehirin para basan mantıcısına dönüşebilirsiniz.

BUNU DA OKUYUN: Evde Mantı Yapıp Satarak Para Kazanma [Yüksek Kazançlı]

Yazımız burada bitiyor, umarız yeni iş kurmak isteyenler için faydalı bilgiler verebilmişizdir. Sizler için kendi tecrübelerimizden de yararlanarak 10 iş fikiri sunduk. Buradaki fikirler ile yeni iş kurmak isteyen vatandaşlarımız bir girişim başlatarak ticaret, esnaflık hayatına atılım gerçekleştirebilir. Herkese şimdiden başarılar dileriz.