Home / İş Fikirleri / İstiridye Mantarı Yetiştirerek Para Kazanmak
10.000 TL ile nasıl yatırım yapılır

İstiridye Mantarı Yetiştirerek Para Kazanmak

Son 3-4 yılda popüler bir iş modeli olan mantar yetiştiriciliğinde girişimcilerin tercih ettiği 2 tür bulunmakta. Bunlardan ilki beyaz şapkalı mantar olarak da bilinen kültür mantarı diğeri ise istiridye mantarıdır. Beyaz şapkalı mantar yetiştirmek biraz daha zahmetli olduğu için girişimcilerin büyük bir çoğunluğu istiridye mantarı yetiştirmeyi tercih ediyor. Çok düşük sermayeler ile yapılan bir iş olması da girişimcileri cezbeden bir diğer avantajıdır. Ek İş Ajandası olarak siz okurlarımıza daima faydalı iş fikirleri vermeye çalışıyoruz. Bu yazımızda da istiridye mantarı yetiştirerek para kazanmak hakkında bilgiler vereceğiz ve bu iş hakkında bilmeniz gerekenleri sizlere anlatacağız.

İstiridye Mantarı Yetiştirerek Para Kazanmak

istiridye mantarı yetiştirerek para kazanın

Öncelikli olarak istiridye mantarı yetiştirme işine girmek isteyen kişiler kendilerine uygun bir üretim alanı kurmalıdır. Uzmanlar istiridye mantarı üretmek için evinizin altındaki bodrum katını dahi kullanabileceğinizi söylemektedir. Az üretim kapasitesi ile işe başlamak isteyen bir kişi için 20-25 m2 alanı olan bir bodrum katında üretim yapmak idealdir.

İstiridye mantarı yetiştirebilmek için “kompost” adı verilen organik gübre hazırlamanız gerekiyor. Kompostu biraz daha detaylı açıklamak gerekirse; toprağın daha verimli hale gelmesini, daha iyi işlenebilmesini ve daha iyi su tutmasını sağlamaktadır. Kompostlar hazır olarak da satın alınabilmektedir. İnternet üzerinden kompost satışı yapan kişiler ile temas kurarak onlardan satın alabilirsiniz. Ancak kompostu kendinizin hazırlaması daha iyi bir tercih olacaktır. Kendi hazırladığınız kompost ile masrafınızı azaltabilirsiniz ve daha az maliyetle daha çok kompost hazırlamış olursunuz.

Kompost hazırlamak için en çok kullanılan maddeler; saman, talaş ve mısır koçanıdır. Kompost hazırlamak biraz bilgi ve tecrübe gerektirmektedir. Kompostu verimli hale getirebilmek için bir süre deneme-yanılma yoluyla çalışmalar yapabilirsiniz. Başarılı formulü tutturduğunuz vakit bir sonraki üretimlerinizde aynı kompost üretim konsepti ile devam edebilirsiniz.

Aşağıdaki videoda istiridye mantarı için kompost hazırlayan girişimcilerin videosunu izleyebilirsiniz;

Videoda gördüğünüz gibi kompost üretimi için %60 oranında samanın üzerine %40 oranında talaş ve mısır koçanı eklenmiş, üzerine de bir miktar yulaf kepeği eklenerek kompost sıcak suda haşlanmıştır.

Oluşturduğunuz kompostların içerisine istiridye mantarı tohumu ekerken kompostun yapısına dikkat ederek ekim yapılmalıdır. Örnek olarak 100 kilogramlık bir kompost oluşturduğunuzu varsayarsak ve bu kompostun nem oranının da %60 olduğunu düşünürsek, kompost içerisinde 40 kg ana katık madde olduğu ortaya çıkacaktır. Uzmanların tavsiyesine göre kompost içerisindeki ana katık madde oranının %5’i kadar bir oranda istiriye mantarı miseli (tohumu) ekilmelidir. Bu nedenle de 40 kg ana katık maddesi olan komposta 2 kilogramlık tohum ekilmelidir.

İstiridye Mantarı Yetiştirme Koşulları – Hasat ve Kazanç

istiridye mantarı kazanç

İstiridye mantarı ekiminin yapıldığı ilk günlerde 30-33 derece sıcaklığı olan bir ortamda bulunmalıdır. Fakat ekimin sonraki haftalarında sıcaklık düşürülmeli ve serin bir ortamda tutulmalıdır. Bu işi yapan çoğu kişi ortamın sıcaklığını düşürebilmek için klima ve nem cihazları ile ortamı nemli hale getirmeye çalışmaktadır.

İstiridye mantarında hasat ise birinci ayın sonunda başlamaktadır. Uzmanlar bir komposttan 3 kere hasat alınabileceğini belirtmektedir. Fakat ilk hasat döneminde en yüksek verim oranını almaktasınız. 2. ve 3. hasatlarda ise giderek azalan verim ile karşılaşırsınız. Uzmanlar 3. hasattan sonra artık aynı kompostların kullanımı önermemektedir. 3. hasatınızı yaptıktan sonra tekrar başa dönerek yeni kompostlar hazırlayabilir ve ekim işlemlerine başlayabilirsiniz.

İstiridye mantarından elde edeceğiniz kazanç da topladığınız hasat miktarına göre değişecektir. Yukarıda yazdığımız gibi en çok kazancı yaptığınız ilk hasattan elde edersiniz. İstiridye mantarının kilogram satış fiyatı ise 15 TL ila 20 TL arasında değişiyor. 1 kilogram mantar üretebilmek için ortalama olarak 3 ila 4 TL arası masraf yapacağınızı belirtirsek kilogram başına en az 10 TL net kar elde edebiliyorsunuz !

İstiridye mantarı yetiştirerek para kazanmak isteyenler 1 aylık sürenin sonunda dahi yapmış oldukları yatırımları amorti edip kara geçebilirler. Oldukça karlı bir iş olan istiridye mantarı yetiştiriciliğinde devletin de hibe destekleri bulunmaktadır. KOSGEB ve Ziraat Bankası genç çiftçileri desteklemektedir. Bu işe girmeye karar verirseniz Kosgeb ve Ziraat Bankasından hibe, faizsiz kredi almayı da denemenizi tavsiye ederiz. Böylece üretim miktarınızı ve karınızı arttırabilirsiniz.

Bu yazıya oy ver
[Total: 0 Average: 0]
Özet
İnceleme Tarihi
Başlık
İstiridye Mantarı Yetiştirerek Para Kazanmak
Puan
51star1star1star1star1star

Check Also

yol kenarında ne satılır

Yol Kenarında Ne Satılır Diyenlere 4 Tavsiye

Aracınız ile seyahat ederken veya otobüs yolculuklarında mutlaka yol kenarında bir şeyler satan kişileri görmüşsünüzdür. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir