Blog Yazarak Para Kazanmak: Blog yazarak nasıl para kazanılır? Nasıl blog yazarı olunur?

Günümüzün popüler meslek dallarından birisi de blog yazarlığı yapmak. İnternetin her eve hatta ceplere girmesi ile birlikte yeni yeni iş modelleri ortaya çıktı. Eskiden günlük tutarak bazı bilgilerimizi defterlere kayıt ederken artık dijitalleşen dünyada bir blog sayfasına yazı yazarak not tutuyoruz. Üstelik bu işin sonunda para da kazanabiliyoruz! Peki blog yazarak nasıl para kazanılır ? Bu yazımızı blog yazarlığı yapmak isteyenler için, blog yazarlığına nasıl başlanır öğrenmek isteyenler için yazıyoruz.

Blog yazarak para kazanmak isteyenlere tavsiyeler sunacağımız bu yazımızda ne tür bloglar açmanızı, blogdan nasıl para kazanabileceğinizi anlatmaya çalışacağız. Umarız buraya anlatacağımız bilgiler neticesinde blog yazarlığına başarılı bir giriş yapar ve para kazanmanın keyfini çıkartırsınız. Hazırsanız başlıyoruz.

Blog Nedir Bilmiyorum Ben ?

blog ne demektir

Blog nedir kısaca anlatacak olursak “dijital günlük” diyebiliriz. Web Log kelimesinden türetilen Blog interaktif günlük gibi bir şeydir. Örneğin şu an okumakta olduğunuz sayfa bir blogdur. Ben bu blogda insanlara ek iş fikirleri, iş kurma yöntemlerini anlatıyorum. Siz açacağınız blogda kendi ilgi alanlarınıza göre bilgiler paylaşmalısınız. Yukarıda günlük dediğimiz için blogda “sevgili günlük bugün bunları bunları yaptım” tipi yazılar yazmamalısınız. Blogunuzun içeriği insanların arama motorunda arayacağı, insanlara faydalı olacak işlerine yarayacak yazılardan oluşmalı.

Blog Açmak Paralı Mı ? Kaç Para Gerek ?

blog açmak paralı mı

Bloglar ücretli ve ücretsiz olmak üzere ikiye ayrılır. Ücretsiz blog servislerinden de bir blog sayfası açarak yazılar yazmaya başlayabilirsiniz. Ücretsiz bloglarda yararlanabileceğiniz iki servis var. Bunlar blogspot.com ve wordpress.com. Blogspot.com Google’ın ücretsiz blog servisi. Bu sistemi kullanabilirsiniz gayet de kalitelidir. Fakat bu noktada ince bir durum var. Ücretsiz blog sayfalarında açtığınız blog isminin sonuna bir uzantı eklenir. Alan adınızın sonuna .blogspot.com uzantısı eklenir. Örneğin: cereninhayati.blogspot.com

Ücretli blog açmak isterseniz cebinizden bir miktar para çıkacaktır. Ancak bu rakam çok büyük bir rakam değildir. Maksimum 100 TL’ye alan adı ve sunucunuzu alıp blogunuzu kurarsınız. Böylece ücretsiz servislerdeki gibi uzun bir site adresiniz olmaz. Direkt .com uzantılı adını kendinizin seçeceği bir bloga sahip olabilirsiniz. Ücretli blog açmak isteyenler için altyapı olarak WordPress’i öneriyoruz. WordPress nedir nasıl kurulur derseniz çocuk oyuncağı bir iştir. Youtube’da onlarca wordpress blog kurulumu videosu var. Kısaca göz atar hemen kaparsınız işi zaten. Basittir korkmayın.

Hangi Konuda Blog Açmalıyım ?

hangi konuda blog açmalıyım

Blog açarken konu seçimi konusunda kişiden kişiye farklılıklar olacaktır. Her insanın ilgi alanları farklıdır. Bu nedenle kendi ilgi duyduğunuz alanda bir blog açmalı ve bu doğrultuda blogunuza yazılar yazmalısınız. Ülkemizde en çok okunan ve tıklanan bloglar genellikle gezi blogları, makyaj-güzellik blogları, sağlık bloglarıdır. Bu konular hakkında ilginiz varsa hemen bir blog açarak yazılar yazmaya başlayabilirsiniz.

Ev hanımları ve kızlar güzellik, yemek tarifleri konulu bloglar açarak hatırı sayılır bir takipçi kitlesi elde edebiliri. Makyaj blogları ile hem reklamlardan para kazanabilir hem de sponsorların göndereceği ürünleri deneyip tanıtarak para kazanabilirsiniz. Günümüzde bu işi yapan pek çok blogger var ve gerçekten müthiş paralar kazanabiliyorlar.

Blogumdan Nasıl Para Kazanırım ?

reklamdan para kazanma

Blogunuzdan para kazanabilmeniz için öncelikle düzenli takipçiler elde etmeniz ve blogunuzun devamlı okunması gerekmektedir. Başlangıç olarak blogunuza giren okuyucu sayısı az olacaktır ancak zamanla sizin yazdığınız yazıların ilgi çekiciliği ile orantılı olarak ziyaretçi sayınız artacaktır. Ziyaretçi sayınız bollaştığı zaman artık sıra işin en zevkli kısımlarından olan para kazanma kısmına gelmiş demektir. Para kazanmak için blogunuzda reklam yayınlamanız ve blogunuzu okuyan ziyaretçilerin bu reklamlara tıklaması gerekmektedir. Reklamları nereden alacağım, kim bana reklam verirki? diyorsanız rahat olun. Google’ın reklam servisi olan Google AdSense’e başvurmanız yeterli olacaktır. Google AdSense reklam verenler ile reklam yayıncılarını buluşturan bir platformdur. Blog sahiplerine reklam yayınlama olanağı sunan bu serviste blogunuz için alacağınız reklamları blogunuzun uygun gördüğünüz yerlere eklemeniz gerekmektedir. Artık bundan sonrası sabıra kalmış demektir. Blogunuza giren ziyaretçiler reklamlara tıkladığı takdirde her tık başına para kazanırsınız. Türkçe sitelerde Google Adsense ile ortalama olarak tık başına 10 kuruş ile 50 kuruş arası bir rakam kazanabilirsiniz. Bu oran blogunuzun konu içeriğine göre değişebilir. Örnek olarak eğer ekonomi-finans bilginiz var ise ve bu konuları içeren yazıların yayınlandığı bir blog açarsanız parayı vurdunuz demektir. Bu konuyu içeren bloglarda tık başına 50 kuruş ile 1 TL arası bir kazanç yakalamak mümkün.

Diğer çok kazandıran sektörlerden birisi de makyaj güzellik ürünleri, cilt bakımı ve sağlık ile ilgili konular içeren bloglardır. Ev hanımları ve üniversite öğrencisi kızlar için kesinlikle makyaj – güzellik üzerine bir blog açmalarını tavsiye ederiz. Bu blog türlerinde hem Google AdSense’den para kazanabilirsiniz hem de size sponsor olan markalardan para kazanabilirsiniz. İnstagram’da Youtube’da makyaj ürünleri tanıtımları yapanları görmüşsünüzdür. Onların bir çoğu sponsorlardan bedavaya aldıkları ürünleri tanıtarak markadan para alıyor. Eğer işinizi düzenli ve özenli yaparsanız bu noktaya gelmeniz mümkündür.

Bu yazıdan sonra blog açmaya karar verenlere şimdiden başarılar dileriz. Umarız bu yazıdan faydalı bilgiler elde etmişsinizdir. Oldukça açık ve basit bir şekilde bildiklerimizi anlatmaya çalıştık. Bizden bu kadar gerisi size kalmış…