Borsaya ilk defa girecek olanlar veya daha önceden girip para kaybederek çıkan kişiler bir zaman sonra borsada uzun vadeli yatırım nasıl yapılır, borsada nasıl para kazanılır sorusunu kendilerine soruyor. Araştırmalara göre ülkemizde borsaya yatırım yapan kişiler aldıkları hisse senetlerini ufak karlarda veya zararlarda hemen elinden çıkartmayı tercih ediyor. Day-trading olarak tabir edilen bu günlük al – sat stratejisi ile bir çok yeni başlayan kişi spekülatörlerin “keriz silkeleme” operasyonuna kurban gidiyor.

Bu sebeplerden ötürü borsada uzun vadeli yatırım yapmak isteyenler için bazı stratejiler içeren bir yazı yazmaya karar verdik. Bu yazımızda elimizden geldiğince, bildiğimiz kadarıya borsada uzun vadede para kazanmanın sırlarını anlatacağız. Hazırsanız başlıyoruz.

Borsa Oynanır Mı Yoksa Borsaya Yatırım Mı Yapılır ?

borsa oynanır mı

Halk arasında borsa üzerine sohbetler edilirken genellikle “borsa oynamak” tabiri kullanılır. Oldukça yanlış bir ifade olan borsa oynamak terimi insanlarımızın borsadan uzak durmasına neden olmakta. Borsayı İddaa, Milli Piyango, Altılı, Şans topu vs. gibi şans oyunlarına, kumara benzeten bu ifadeyi duyduğunuz anda o kişi ile sohbet etmeyi bırakmalısınız. Borsa 3 günde zenginleşilecek bir kumar masası değildir !

Borsa oynuyorum diyerek yapacağınız day-trade işlemlerinde bir günde spekülasyonlar neticesinde tüm paranızı kaybedebilirsiniz. Bu teknik ile borsada asla kazanamazsınız. Bir gün çok iyi kazanç sağlasanız dahi sonraki günlerde yapacağınız işlemlerde hem elde ettiğiniz karı, hem de anaparanızı kaybedersiniz.

O nedenle borsada uzun vadeli yatırım yapmayı düşünmelisiniz. Dünyanın en zengin adamlarından olan Warren Buffett bu zenginliğini borsada uzun vadeli yatırım yaparak elde etmiştir.

Borsada Uzun Vade Yatırım Stratejileri

borsada uzun vade yatırım stratejileri

Borsada uzun vadeli yatırım yapabilmek için sabırlı ve panik olmayan bir yapıya sahip olmanız gerekmektedir. Aldığınız hisse senedi siz aldıktan 2-3 hafta sonra 3-5 TL düşünce panik yapıp, satıyorsanız uzun vade yatırımcı olamazsınız. Uzun vade yatırımcısı günü değil geleceği düşünendir.

Uzun vade yatırım yapan bir kişi asla hisse fiyatlarını takip etmemeli, ekonomi kanallarını seyretmemelidir. Elbette piyasaların durumundan genel olarak bilgi sahibi olmalısınız. Ancak her gün bunları takip edip “bizim xxx hissesi kaç lira olmuş acaba” diye ekrandan gözünüzü ayıramazsanız elinizdeki hisseyi hiç olmayacak zamanda elden çıkartabilirsiniz. Çok tehlikeli bir durumdur.

Hisse forumları, yatırım sayfalarında kullanıcıların yazdığı yorumları asla okumamalısınız. Yatırım sayfalarında günlük yorumlar yapan klasik vatandaş yazdığı yorumlar ile sizleri paniğe sevk edip elinizdeki hisse senetlerinizi satmanıza sebep olabilir. Bu tarz forumlara, yatırım sayfalarına herkes yorum yazabildiği için asılsız haberlerin de yayıldığı yerlerdir. Bu nedenle buralardan uzak durun.

Borsada uzun vadeli yatırım yapmak isteyen bir kişi maaşlı bir işte çalışıyorsa her ay maaşından arttırdığı miktar ile kademeli alım yapmalıdır. Elinizde toplu para olmadığı için kademeli yatırım yapmalı ve ortalama maliyeti düşük tutmalısınız.. Her ay elinizdeki maaşınızdan arttırdığınız para ile belirlediğiniz bir kaç şirkete düzenli olarak, hisse fiyatına bakmadan yatırım yapın.

Bu yol size borsada milyonerliğin yollarını aralayacaktır. Yukarıda anlattığımız teknikleri uygulayan bir vatandaşımız aldığı EGEEN (Ege Endüstri ve Ticaret A.Ş.) hissesi ile milyoner olmuştur. Bu kişi hisseyi satmadan elinde tutabilmesinin eşi sayesinde olduğunu söylemiş ve “eşim beni televiyonun başına oturtmuyordu, hisse fiyatını görürsem satıp çıkarım diye” demiştir. Eğer bu kişi EGEEN hissesi biraz kar getirdiğinde (örneğin 75 – 100 TL olduğunda) satıp çıksaydı milyoner olamayacaktı. Günümüzde EGEEN hissesinin tüm zamanlar rekoru 450 TL civarıdır.

Eğer bu noktada borsada uzun vadeli yatırım yapmaya karar verdiyseniz hangi şirketleri tercih etmeniz konusunda bazı bilgiler vereceğiz. Buradaki bilgiler asla yatırım tavsiyesi değildir. Sorumluluk kabul etmiyoruz.

Düzenli Temettü Ödeyen Şirketler

düzenli temettü ödeyen şirketler

Borsada uzun vadeli yatırım yapmak isteyen bir kişi temettü ödeyen şirketlere öncelik vermelidir. Temettü geliri dediğimiz şey bir şirketin ortaklarına dönem içerisinde elde ettikleri kardan pay vermesidir. Temettü veren şirketlere yatırım yaparak uzun vadede “temettü emeklisi” dediğimiz seviyeye ulaşabilirsiniz. Elinizdeki hisse senetleri sayesinde uzun yıllar boyunca temettü geliri elde ederek portföyünüzün değerini yükseltebilirsiniz.

Temettü veren şirketler arasından seçim yaparken Borsa İstanbul BİST 30 ve BİST 100 endeksinde yer alan, döviz kazancı olan, bakiye siparişleri olan şirketlere öncelik verilmelidir.

Peki düzenli temettü ödeyen şirketler hangileridir ? Bu şirketlerden bazılarından bahsedelim.

Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş – TUPRS

1983 yılında petrol rafinelerinin tek bir çatıda toplanması ile oluşan TÜPRAŞ ülkemizin en önemli sanayi kuruluşlarının başında gelmektedir. Önceden Kamu İktisadi Teşekkülleri’nin bünyesinde yer alan şirket daha sonradan Koç Holding bünyesine geçmiştir. Senelerdir borsada düzenli olarak yatırımcılarına kar sağlayan şirket dağıttığı temettü geliri ile de yatırımcısının yüzünü güldürüyor. Borsa İstanbul’un istikrarlı kağıtlarından olan TÜPRAŞ’ın son 5 yıldaki temettü performansını aşağıdaki resimden görebilirsiniz.

tüpraş temettü

Otokar Otomotiv ve Savunma Sanayi A.Ş – OTKAR

1964 yılında kurulan Otokar minibüs, otobüs, hafif kamyon ve zırhlı araç üretimi alanında faaliyet gösteren bir şirkettir. Son yıllarda adı “yerli tank yapımı” ile geçen firma bu noktada değerini arttırmış ve Borsa İstanbul’da faaliyet gösteren en iyi şirketlerden birisi olmuştur. Her yıl ortaklarına düzenli temettü dağıtımı yapan şirket uzun vadede hep kazandırmıştır.

Aşağıda Otokar’ın son 5 yılda yatırımcılarına dağıttığı temettü gelirini görebilirsiniz.

otokar temettü

Petkim Petrokimya Holding A.Ş – PETKM

1960 yılında kurulan Petkim ülkemizde Petrokimya alanında faaliyet gösteren bir şiket. Uzun süredir BİST’te istikrarlı bir performans sağlıyor. Yatırımcıları tarafından “dede” olarak adlandırılan PETKM hisseleri ağır ağır ama sağlam temeller üzerinde artış sağlıyor. Bunun yanında elbette düzenli olarak temettü ödemesi de yatırımcıları cezbediyor. BİST 30’da yer alan şirket uzun vadede yatırım yapılmayı hakediyor. Aşağıdaki tablodan Petkim’in son yıllarda dağıttığı temettü miktarlarını görebilirsiniz.

petkim temettü

Bim Birleşik Mağazalar A.Ş – BIMAS

Perakende alışveriş sektöründe lider olan BİM mağazalarının hisseleri Borsa İstanbul’da uzun yıllardır istikrarlı bir yükseliş sergiliyor. Uzun vade yatırımcılarına büyük karlar sağlayan BİM temettü olarak da yatırımcılarını tatmin ediyor. Borsada uzun vadeli yatırım yapacak bir kişinin en iyi tercihlerinden birisi de BİM hisseleri olabilir.

Aşağıdaki tablodan BİM’in son yıllarda dağıttı temettüleri görebilirsiniz.

Ege Endüstri ve Ticaret A.Ş – EGEEN

Bayraktar Holding’e ait olan Ege Endüstri ve Ticaret A.Ş 1974 yılında İzmir’de kuruldu. Ticari araçlara ön ve arka dingil, treyler dingili ve süspansiyon sistemleri geliştiren şirket ürettiği malları yurtdışına ihraç ediyor. İzmir’de 2 fabrika ile üretim yapan şirket BİST’de faaliyet gösteren şirketler arasında en iyi temettü getirisi sağlayan kuruluşlardan birisi. BİST 100 endeksinde yer alan şirket her sene yüksek karlılık oranları ile dikkat çekiyor. Karlılığına oran ile de hisse fiyatı uzun senelerdir yukarı doğru ivmelenerek devam ediyor.

Temettü şampiyonlarından olan EGEEN’in son yıllardaki dağıttığı temettü gelirlerini aşağıdaki tablodan görebilirsiniz.

ege endüstri temettü

Bu saydıklarımız gibi pek çok şirketi kendi araştırmalarınız ile bulabilirsiniz. Borsada uzun vadeli yatırım yapacaklar kendi tercihleri dahilinde BİST30 VE BİST100 endeksinde yer alan şirketleri analiz etmeli ve en uygun şirketleri seçmelidir. Seçeceğiniz hisse senetlerini düzenli olarak biriktirip uzun vade yatırımcılığınıza başlayabilirsiniz. Bu yazımızın sizler için faydalı olduğunu düşünüyoruz. Buraya kadar okuyanlar umarız burada yazan bilgilerden istifade etmiştir. Yorumlarınızı bekliyoruz, sormak istediğiniz herhangi bir konu varsa yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz.